Läs mer

Share


About

Båtmässan Allt för sjön 2020 2

Nu är det äntligen dags igen, mässan närmar sig med stormsteg!
I år startar båtmässan efter den traditionella sportlovsveckan, allt för att så många intresserade som möjligt ska kunna besöka Sveriges största båtmässa. Ytterligare en nyhet för i år är fri entré för barn upp till 15 år. Barnen behöver komma i vuxet sällskap och registreras i förväg vid själva online-köpet av ordinarie biljetter. 

Mässan slår upp portarna lördag 7 mars, varmt välkomna till en av årets höjdpunkter för alla båtentusiaster! Vi på Marindepån och Skanstull Marin finns som alltid på vår vanliga plats mitt i A-hallen, monter A24:10. 

I år visar vi båtar från 8 olika tillverkare med ett flertal nyheter. Passa på att besöka oss på mässan för att prata ny båt, men också få veta mer om service, ny utrustning, sommar- och vinterplats eller annat som rör ditt båtliv. Vi ser fram emot att träffa dig i vår monter!

Du som vill ha ett lite lugnare mässbesök och önskar besöka mässan måndag till fredag är välkommen att klicka på länken och få gratis entrébiljett(er). Biljetter till de första 300 som anmäler sig. Skicka förfrågan genom att klicka här.

Vill du läsa mer om själva båtmässan kan du göra det på alltforsjon.se.


Utvalda båtnyheter

Vi visar som vanligt flera nyheter på Allt för Sjön. Passa på att studera dem på vår hemsida och vi hoppas att du också hinner komma ut och se dem i verkligheten och får ta del av våra mässerbjudanden.

Från Askeladden har vi en nyhet som redan hunnit bli succé på mässorna i Göteborg och Helsingfors.

  1.  Askeladden P76 Weekend - En härlig cruiser med tak

Silver kommer i år med en minsting i aluminium med innerliner i glasfiber, Silver Beaver BR. Dessutom kommer en riktigt modern daycruiser i glasfiber vid namn Silver Viper DCz.

  1.  Silver Beaver BR - Minstingen Beaver har vuxit och fått mer grundutrustning
  2.  Silver Viper DCz - En mellanstor DC helt i glasfiber

 Terhi som bygger sina båtar i ABS-plast har utvecklat sin största båt Terhi 480 och kompletterat den med två nya modeller.

  1.  Terhi 480BR - Den lilla bowridern
  2.  Terhi 480 Sport - En liten bowrider med sportig profil

 Våra finska hyttbåtar i glasfiber, TG, kompletteras nu med TG 7.9 King Cruiser. Som vanligt från TG så får vi se en båt fullmatad med nytänkande och både små och stora finesser.

  1.  TG 7.9 King Cruiser - Mycket mer än en transportbåt

 Uttern presenterar i år fyra nya nyheter varav tre stycken är en helt ny modellserie.

  1.  Uttern S53 - Stor båt i litet format
  2.  Uttern S59 - Lagom stor mittpulpetbåt
  3.  Uttern D59 - En kompakt och genomtänkt cruiser
  4.  Uttern T59 - Kompakt format för många vänner

Våra utställda båtmärken

Som vanligt är vi många på plats. Vi har båtar utställda från åtta olika leverantörer:

  1. Alukin
  2. Askeladden
  3. Bayliner
  4. Linder
  5. Silver
  6. Terhi
  7. TG
  8. Uttern